راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

 مقالات ارسالی باید دارای نوآوری باشند ،مقالات ارسالی قبلاً در مجلات داخل یا خارج کشور منتشر نشده و یا همزمان برای انتشار به مجلات دیگری ارسال نشده باشند. مجله سیاست داوری دقیقی را دنبال می کند. مقالات ارسالی ابتدا با توجه به انسجام سبکی ، تناسب موضوع و اصالت آنها بررسی و پس از ارزیابی کلی و تأیید اولیه هیأت تحریریه مجله، برای داوری ارسال خواهد گردید. ضروری است مؤلفین محترم ضمن لحاظ نمودن نکات و پیشنهادات گروه داوری در داخل مقاله (به‌صورت هایلایت)، به تمامی موارد در قالب نامه‌ نیز پاسخ دهند. در خصوص مواردی که مؤلفین با نقطه ‌نظرات داوری اختلاف نظر دارند، می‌توانند توضیحات تکمیلی را در نامه مزبور قید نمایند. تصمیم نهایی بر اساس وضعیت مقاله ارسالی و نظرات داوران و هیات تحریریه اتخاذ خواهد شد که به صورت پذیرش، پذیرش با اصلاحات جزئی، پذیرش با اصلاجات کلی، اصلاح و ارسال دوباره، و رد خواهد بود که توسط سردبیر به اطلاع نویسنده مسئول خواهد رسید

 لازم به توضیح است علاوه بر نظرات گروه داوری، هیأت تحریریه مجله حق اعمال نظر در خصوص کیفیت علمی، ساختاری و نگارشی مقالات و هم‌چنین تصمیم‌گیری در مورد رد یا قبول مقالات را برای خود محفوظ می‌داند. در صورت کسب موافقت گروه داوری و هیأت تحریریه، مقالات بر اساس تاریخ وصول به چاپ خواهند رسید.

  مجله فیزیولوژی محیطی گیاهی در انتشار مطالب به‌صورت الکترونیکی و اینترانتی مجاز است. دانلود رایگان مقالات چاپ شده و کاربرد آنها برای اهداف پژوهشی توسط خوانندگان مجله کاملا مجاز بوده اما هر گونه کپی برداری از مقالات به شکل دیگر بدون اجازه کتبی ناشر ممنوع می باشد.

 شایان ذکر است تمامی مکاتبات فی‎مابین مجله و مولفین از طریق نویسنده مسئول (Corresponding Author) خواهد بود و از این حیث تمامی مسئولیت‌های مقاله به‌طور مستقیم متوجه نویسنده مسئول خواهد بود. در ضمن ضروری است نویسنده مسئول مندرجات فرم تعهدنامه اخلاقی مجله را تکمیل و پس از امضا، از طریق سامانه مجله ارسال نمایند.

  پژوهشگر گرامی

 براساس بخشنامه شماره 10/62815 مورخ 98/10/04 درصورت تأیید اولیه مقاله توسط سردبیر، بابت ارسال هر مقاله جهت داوری مبلغ  یک میلیون و پانصد هزار ریال(1/500/000 ریال) و پس از تأیید نهایی مبلغ سه میلیون و پانصد هزار ‌ریال(3/500/000)ریال دیگر جهت چاپ مقاله از نویسنده/نویسندگان (عهده‌دار مکاتبات)دریافت می‌گردد و سپس اسکن فیش واریزی را به همراه مقاله ارسال نمایید. اضافه می نماید مبالغ واریزی به هیچ وجه مسترد نخواهدشد.  

عنوان نشریه شماره حساب بانک صادرات شماره کارت مجازی
فیزیولوژی محیطی گیاهی 115860930000 6037691990456782

دریافت فایل اصالت مقاله (تعهدنامه) نشریه

فرم تعارض منافع نویسندگان نشریه

فرم درخواست اصلاح و تغییر ترتیب نام نویسندگان

دریافت فایل مقاله الگو جهت تنظیم مقالات ارسالی

با توجه به لزوم صیانت از تألیفات پژوهشگران گرامی کشور و پرهیز از تخلفات پژوهشی و با عنایت به قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» و بر اساس آئین‌نامه نشریات علمی شماره 11/25685 مورخه 1398/2/9 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اخلاق پژوهش، تمامی نویسندگان مقالات موظفند گواهی مشابهت‌یابی مقاله ارسالی خود را از سامانه  همانند جو  با بارگذاری کل مقاله، اخذ و در زمان ارسال مقاله در سایت نشریه، در قسمت فایل‌های ارسالی نویسندگان و در بخش کپی‌رایت بارگذاری نمایند. بدیهی است عدم ارائه گواهی مشابهت‌یابی و یا هم‌پوشانی زیاد سبب عدم بررسی و پذیرش مقاله خواهد شد. مسئولیت صحت گواهی ارائه شده به‌طور کامل بر عهده نویسنده مسئول مقاله است.  

لازم به‌ذکر است هزینه مشابهت‌یابی به عهده شخص نویسنده می‌باشد.

 سامانه همانند جو

 پایگاه‌ مشابهت‌یاب"سمیم نور" جهت کنترل عدم همپوشانی مقالات فارسی (plagiarism checker):

https://www.samimnoor.ir/view/fa/default

 پایگاه‌های مشابه‌یاب جهت کنترل عدم همپوشانی مقالات انگلیسی (plagiarism checker):

https://www.duplichecker.com/

 http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker/

 http://smallseotools.com/plagiarism-checker/

  طریقه ارسال مقاله از طریق وب‌سایت مجله

 1- به وب‌سایت مجلات دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان و مجله فیزیولوژی محیطی گیاهی با آدرس اینترنتی http://ecophysiologi.gorganiau.ac.ir/مراجعه نمایید.

 2- گزینه «ورود به سامانه» و سپس «ثبت‌نام در سامانه» را انتخاب و اطلاعات درخواست شده را ثبت نمایید.

 3- در پایان ثبت‌نام، صفحه عضویت به همراه کد کاربری و رمز عبور برای اعضا تعیین خواهد گردید و از طریق سامانه به ایمیل شخصی نویسنده مسئول ارسال خواهد شد .

 4- از طریق گزینه « ورود به سامانه» و درج «نام کاربری» و «رمز عبور» به وب‌سایت وارد شده و مقاله خود را ارسال کنید.

 نکته: در صورت غیرفعال بودن وب‌سایت مجله، از طریق پست الکترونیکی plant_research@yahoo.com  با مسئولین مجله تماس حاصل نمایید.

راهنمای نگارش مقالات

زبان مقالات مجله فارسی و چکیده به زبان انگلیسی می‌باشد. متن مقاله بر روی کاغذ A4 به صورت یک رو با فاصله خط 1/5 سانتیمتر، همراه با شماره خط و با رعایت حاشیه 2 سانتیمتر از لبه‌ها و 3 سانتیمتر از بالا و پائین تایپ شود. مقالات با نرم‌افزار World، قلم B لوتوس اندازه 13 (برای بخش‌های فارسی) و Times New Roman  اندازه 11 (برای چکیده انگلیسی) تایپ گردد. برای تیترهای اصلی از قلم  B لوتوس سیاه اندازه 13 و زیرتیترها، قلم Bلوتوس 12 استفاده گردد. حداقل 12 و حداکثر 16 صفحه و ترتیب آن به شکل زیر رعایت شود:

*صفحه اول

-  عنوان کامل مقاله؛

-  نام نویسنده(گان)؛

-   نام مؤسسه متناظر هر یک از نویسندگان (نام نویسنده عهده‌دار مکاتبات، با ستاره مشخص شود).

-  نشانی کامل  تمامی نویسندگان شامل: نشانی پستی، شماره تلفن ثابت و همراه ، شماره دورنگار، نشانی پست الکترونیک).

*صفحه دوم

- عنوان کامل مقاله به فارسی

- چکیده فارسی باید محتوای مقاله را با تأکید بر روش‌ها، نتایج و اهمیت و کاربرد نتایج بازگو نماید و تمام آن را در یک پاراگراف و حداکثر 300 کلمه نوشته شود. در چکیده از به کار بردن حروف اختصاری خودداری شود. از آنجا که چکیده توسط افراد بیشتری نسبت به کل مقاله خوانده می‌شود، باید شفاف و قابل فهم باشد.

- کلمات کلیدی 5 تا 10 کلمه به ترتیب حروف الفبا و بلافاصله بعد از چکیده فارسی آورده شود.

*صفحه سوم

- عنوان کامل مقاله به انگلیسی

- نام نویسنده‌(گان) به زبان انگلیسی

--  مرتبه علمی و نام مؤسسه متناظر هر یک از نویسندگان (نام نویسنده عهده‌دار مکاتبات، با ستاره مشخص شود)؛

- چکیده انگلیسی حداکثر در 300 کلمه نوشته شود. در چکیده از به کار بردن حروف اختصاری خودداری شود.

- کلمات کلیدی 5 تا 10 کلمه به ترتیب حروف الفبا و بلافاصله بعد از چکیده انگلیسی آورده شود.

*صفحات بعدی شامل:

مقدمه

باید به ترتیب شامل طرح مسئله، سوابق و توجیه اهمیت و اهداف تحقیق باشد.

مواد و روش‌ها

 باید مشخص و روشن بیان شود. مواد و روش‌های مورد استفاده در اجرای پژوهش به ویژه روش‌های ابداعی یا موارد خاصی که برای اولین بار به کار گرفته شده است، به صورت کامل و با اشاره به منبع ذکر شود. در صورت استفاده از روش‌های شناخته شده، توضیح مختصر و اشاره به منابع آنها کافی است.

در انتهای مواد و روشها نوع محاسبات آماری ذکر گردد.

نتایج

به صورت نوشتاری، جداول، نمودار و شکل ارائه می‌شود. نتایج نباید دارای اطلاعات مشابه یا تکراری باشد. عناوین جداول در بالا و عناوین شکل‌ها در زیر آنها نوشته شود. از به کار بردن عناوینی مانند نمودار، عکس و نقشه، خودداری و کلیه اشکال با عنوان «شکل» درج شوند. عناوین باید کوتاه و گویا باشد به گونه‌ای که خواننده را از مراجعه به متن بی‌نیاز کند. درج اختصارات و علائم و جداول و نمودارها به صورت زیرنویس ضروری است.

دقت کافی در حروف‌چینی معادلات فارسی و درج حروف یونانی با استفاده از نرم‌افزارهای مناسب حروف‌چینی ضروری است. معادلات به ترتیب و از ابتدا تا انتها با عدد شماره‌گذاری شود (مانند (1) و (2) و ...). از آنجا که ممکن است اشکال برای چاپ کوچکتر شوند بنابراین نوشته‌ها و اعداد روی شکل‌ها باید درشت و کاملاً خوانا باشد. زمینه نمودارها و اشکال عاری از هرگونه خط باشد. تمام توضیحات داخل نمودارها و نیز جداول بایستی به شکل فارسی نوشته شود و از ذکر هر گونه توضیحات به زبان انگلیسی پرهیز گردد.

بحث

در این قسمت نتایج حاصل از پژوهش تجزیه و تحلیل می‌شود و ضمن اشاره به نکات برجسته آن، با توجه به اهداف از پیش تعیین شده داده‌ها با نتایج پژوهش‌های موجود مورد مقایسه قرار گیرد

.نتیجه‌گیری نهایی

در این قسمت نتایج نهایی حاصل از پژوهش بیان می‌شود.

سپاسگزاری

عنوان و متن سپاسگزاری قبل از فهرست منابع آورده شود.

 تعارض منافع (Conflict of interests)

 در صورت وجود تعارض منافع بین نویسندگان (نظیر ترتیب نام آن‌ها) یا بین نویسندگان و حامیان مطالعه، ضروری است به صراحت مطرح شود. پیشنهاد می‌شود نویسندگان با همدیگر منافع خود را هم‌سو کرده و نام تمامی مؤسسات و سازمان‌هایی را که برای نوشتن مقاله از آن‌ها بهره گرفته است و عواید مقاله به آن‌ها هم منسوب می‌شود، بیان نمایند. در صورت عدم وجود تعارض منافع، این موضوع باید به وضوح اعلام شود.

 منابع

 لازم است تمامی منابع فارسی به‌صورت انگلیسی نوشته شوند. سپس به‌ترتیب حروف الفبا و مطابق شیوه‌ (APA) تنظیم گردند. ضروری است مؤلفین محترم از استناد به تمامی رفرنس‌های «فهرست منابع» در مقاله و بالعکس اطمینان حاصل نمایند. از استناد به پایان‌نامه و سایت‌های اینترنتی نامعتبر اجتناب شود.

مرجع‌دهی در متن:

نکته مهم: تمام منابع در متن بایستی انگلیسی باشد. در صورت استفاده از منابع فارسی بایستی نام مولفین به انگلیسی و سال انتشار به سال میلادی تبدیل و نوشته شود.

*ابتدای جمله:

Miller و Sanders (2003(مشاهده کردند..........

Lacan و همکاران (2010) در مطالعه بر روی .........

*وسط جمله:

با توجه به مشاهدات Lee و Choi (2003) میزان کلروفیل ...

مطالعات انجام شده توسط Becker و همکاران (2010) نشان داد که ...

*انتهای جمله:

 یک نویسنده؛ (Blatt, 2000)

دو نویسنده؛ (Geill and Kim, 2002)

بیش از دو نویسنده؛ (Kato et al., 2008).

*مرجع‌دهی در بخش منابع:

نکته مهم: تمام منابع به انگلیسی نوشته شود. در صورت استفاده از منابع فارسی نام مولفین ، سال انتشار به سال میلادی، عنوان مقاله و نام و مشخصات ژورنال به انگلیسی تبدیل و نوشته شود.

منابع بر اساس حروف الفبا مرتب شود. اسم مجله انگلیسی به طور کامل نوشته شود. منابع انگلیسی مورد استفاده حتی المقدور جدید باشد.

*نمونه‌هایی از منابع

 

مرجع‌دهی به مجله:

Meloni, D.A. (2008). Effect of salt on growth, ions accumulation and photosynthesis of the Zea mays. Plant  Physiology. 18(2): 167-174.

 

Meloni, D.A. and Parida, K. (2008). Effect of salt on growth, ions accumulation and photosynthesis of the Zea mays. Plant Physiology. 18(2): 167-174.

 

Meloni, D.A., Parida, K., Das, A.B. and Oliva, M. (2008). Effect of salt on growth, ions accumulation and photosynthesis of the Zea mays. Plant Physiology. 18(2): 167-174.

مرجع‌دهی به کتاب:

Romano, A.H. and Saier, M.H. (1992). Evolution of the bacterial phosphoenolpyruvate: Sugar phosphotransferase system. 1. Physiological and organismic consideration. In: The evolution of metabolic function, pp. 171-204. ed. R.P. mortlock. Boca Raton, FL: CRC Press.

مرجع‌دهی به اینترنت:

مرجع دهی به آدرس های اینترنتی تقریباً فاقد اعتبار بوده و پیشنهاد می شود استفاده نگردد.

 

جداول و اشکال: باید دارای عنوان گویا بوده و هرگز به‌صورت دیگری در مقاله تکرار نشوند. ذکر منبع، واحد و مقیاس برای آنها ضروری است، عنوان جداول در بالا و عنوان اشکال در پایین ارائه می‌شوند. جداول و اشکال در داخل متن ارائه شوند. نسخه اصل شکل ها( فایل اکسل) پس از داوری اولیه به همراه مقاله اصلاح شده ارسال گردد. اعداد و واحد ها در اشکال فارسی نوشته شود.

  چکیده انگلیسی: چکیده انگلیسی باید ترجمه کامل چکیده فارسی و در یک پاراگراف نوشته شود و در انتها کلمات کلیدی (key word) قرار گیرد.

نکته:

ارسال فایل Excel نمودارها به صورت جداگانه در زمان ارسال مقاله الزامی می‌باشد.

فصلنامه در رد یا پذیرش و نیز ویرایش متن بر حسب نظر هیئت تحریریه آزاد است.

مقالاتی که خارج از ضوابط فوق باشند، در اولویت قرار نخواهند گرفت.

مسئولیت محتوای مقاله به عهده نویسندگان می‌باشد.

-در یک سال در دو شماره مقالات مروری چاپ خواهد شد.

 

آدرس مجله:

آدرس: گرگان، بلوار شهید کلانتری، خیابان دانشجو، مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی

کد پستی:49147-39975

صندوق پستی:717 دفتر فصلنامه

تلفن:32151090-017

فکس: 32151913-017

پست الکترونیک(مدیر داخلی نشریه) :Plant_research@yahoo.com